MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOBIET W GMINNYM CENTRUM KULTURY W SOLCU-ZDROJU

Na trzy dni przed oficjalnym Dniem Kobiet, 5 marca w sali Gminnego Centrum Kultury w Solcu-Zdroju bawiły się panie z terenu gminy Solec-Zdrój oraz okolic. Słuchały dowcipnych monologów, poezji śpiewanej, oraz przepięknych piosenek w wykonaniu zaproszonych artystów.

Na rozpoczęcie świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet dyrektor GCK – Justyna Błaszczyk zapoznała uczestników z nie do końca wszystkim znaną historią tego święta Kobiety mają swój dzień w kalendarzu już od ponad 100 lat. Choć w Polsce wiąże się go przede wszystkim z ideologią PRL i symbolicznym czerwonym goździkiem. Z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę. Początki obchodów tego święta związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim 126 kobiet.

Dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci i poświęcenia tych kobiet. Ustanowiła go Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze.

,,BABY ,ACH TE BABY’’ pod takim hasłem obchodziliśmy Dzień Kobiet w Gminnym Centrum Kultury w Solcu - Zdroju.

Wszystkie kobiety otrzymały gorące  życzenia i kwiaty od Wójta Gminy Solec-Zdrój-  Adama Pałysa, Przewodniczącego Rady Gminy-  Pawła Patrzałka oraz mężczyzn z Klubu Seniora .

Z życzeniami przybył również Poseł do Parlamentu Europejskiego  Czesław Siekierski.

W części artystycznej wystąpili: trio artystów z Krakowa, młodzież uczęszczająca na zajęcia muzyczne w GCK oraz zespół Klubu Seniora.

Miła atmosfera przy kawie i słodkościach, jaka panowała podczas spotkania pozwoliła paniom oderwać się od codziennych obowiązków i sympatycznie spędzić czas.