PANIE U WÓD I TUTEJSZE.

PANIE U WÓD I TUTEJSZE.

Jaśnie panie, bywalczynie, gospodynie na dawnych fotografiach.

 

W przededniu Dnia Kobiet 7 marca w Solcu-Zdroju w galerii przy ul. Kościuszki 24 miał miejsce wernisaż wystawy pn. „Panie „u wód” i tutejsze. Jaśnie panie, bywalczynie, gospodynie na dawnych  fotografiach”. Przygotowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOLEC ZDRÓJ ekspozycja składa się z  ok. 250 fotografii przedstawiających sylwetki kobiet począwszy od schyłku wieku po czasy powojenne.                                                                        Wystawa podzielona jest na 2 części. Pierwsza przedstawia mieszkanki Solca i okolic, ich zajęcia, działalność społeczną, rodziny, rozrywki, itp. oraz dawny sprzęt i wyposażenie wiejskich domów.

Druga to w większości dotąd jeszcze nie pokazywane fotografie autorstwa Włodzimierza Daniewskiego, przedwojennego właściciela Uzdrowiska. Są to stylowe wizerunki pań przyjeżdżających „do wód”, głównie w latach dwudziestych i trzydziestych XXw. , oprócz tego ryciny i pocztówki z przełomu wieków. Wystawę uzupełnia prezentacja multimedialna, której towarzyszą piosenki z lat międzywojennych. Całość tworzy niepowtarzalny klimat.

   Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOLEC ZDRÓJ udostępnia wystawę od poniedziałku do czwartku w godzinach 15.00-17.00. Ekspozycja czynna będzie do końca marca.

 

 Wystawa jest częścią zadania publicznego realizowanego w okresie od 10 lutego do 30 kwietnia br. przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOLEC ZDRÓJ przy wsparciu gminy Solec-Zdrój pn. „Od Solca do Solca-Zdroju. Organizacja cyklu wystaw dotyczących  historii Solca-Zdroju i jego mieszkańców”. Działania projektowe obejmują przygotowanie 3 wystaw: mająca miejsce w lutym „Solec-Zdrój na dawnej pocztówce”, aktualnie udostępniana oraz planowana na kwiecień: „W soleckim uzdrowisku od zarania po schyłek lat 30-tych minionego stulecia.   Życie towarzyskie oraz zabawy i uciechy zachowane w relacjach, wspomnieniach i fotografiach”.

 

 

                                                                                                                             mh